Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků

Vyhýbat se sportu a skleničce vína? Čtveřice předních českých dermatologů debatuje o nejčastějších obavách psoriatiků

Poslední část talkshow Lupénka načisto přináší odpovědi na několik zásadních praktických otázek. Které léky jsou pro psoriatiky rizikové? Jak zásadním faktorem pro vznik lupénky je životní styl? Mohu si jako psoriatik dovolit skleničku vína nebo pivo? Tak zní – dle zkušeností přední české dermatoložky, docentky Arenbergerové – dokonce nejčastější otázka v ordinaci.

Léčba lupénky se velmi často pohybuje na tenkém ledě, nevhodně zvolené léky totiž mohou průběh psoriázy ještě zhoršit. Největší riziko mají podle MUDr. Dariny Zelenkové takzvané betablokátory, tedy léky ovlivňující krevní tlak a funkci srdce, které u pacientů s dispozicemi k psoriáze mohou být jejím spouštěcím faktorem.

Pokud pacient není jistý s přístupem svého dermatologa, měl by se ptát po oponentním názoru. „Každý k léčbě přistupuje jinak a rozhodně je namístě zeptat se někde jinde, pokud pacient cítí nějaké pochyby,“ uvádí docent Gkalpakiotis z Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Problémem může být však kapacita dermatologů, jak upozorňuje MUDr. Filip Rob, primář Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK.

Faktory jako stres, konzumace alkoholu, obezita nebo kouření hrají u možnosti propuknutí psoriázy velkou roli. „Stres z našeho života eliminovat nelze, takže se prakticky můžeme bavit jen o těch zbývajících třech. Alkohol se nezakazuje, pokud to nejsou vyloženě excesy, ale jedna sklenička vína je naprosto v pořádku. Co ale zásadně brzdí průběh léčby lupénky je kouření. To může riziko propuknutí lupénky až zdvojnásobit,“ vysvětluje docentka Arenbergerová, která také doporučuje i vhodné sporty pro psoriatiky, jako je plavání, pilates nebo jízda na kole.

O svém životě psoriatika hovoří v krátkém medailonu paní Simona Jizbová, jejíž dlouholeté trápení s lupénkou výrazně zkvalitnila až biologická léčba. Co by pacientům po svých zkušenostech poradila? Podívejte se na celé video.

Vyhýbat se sportu a skleničce vína? Čtveřice předních českých dermatologů debatuje o nejčastějších obavách psoriatiků
< Zpět

Hlavní partneři SPAE ČR

Partneři SPAE ČR