Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků

S biologickou léčbou psoriázy můžete zdolat nejvyšší hory světa, není ale pro každého. Je třeba se ptát

Orientuje se český pacient v možnostech léčby lupénky? Na koho se může obrátit? Kdo předepisuje biologickou léčbu? Na tyto otázky hledá odpověď talkshow Lupénka načisto, která vznikla k příležitosti letošního Světového dne psoriázy.

Současná medicína nabízí několik možností léčby lupénky. Od lokální léčby, která zahrnuje různé krémy a masti, přes fototerapii až po léčbu systémovou a biologickou. V případě té biologické, která bývá v poslední době nejvíce skloňována, musí pacient navštívit specializované centrum. Ta zpravidla bývají součástí fakultních nemocnic, ale velmi často už je také najdeme při dermatologických ambulancích. „Ne každý pacient však může biologickou léčbu dostat a k tomu, aby jí mohl dostat, musí splnit určitá kritéria,“ zdůrazňuje MUDr. Darina Zelenková ze soukromé kliniky dclinic.

Biologická léčba doslovila postavila na nohy horolezce Honzu Trávníčka, který divákům talkshow zaslal svůj příběh přímo ze své expedice v Nepálu. Jak se jeho nemoc vyvíjela od prvních projevů v pubertě až po zaléčení psoriatrické artritidy do takové míry, že zdolává jednu osmitisícovku za druhou, se dozvíte právě v této části talkshow.

Vedle této zacílené léčby pomáhá pacientům i léčba podpůrná ve formě lázní či pobytu u moře. „To, co si musíme uvědomit, je fakt, že někteří pacienti na sluníčko reagují lépe, někteří hůře, takže je to vždy individuální, ale stále je to důležitá součást té podpůrné léčby,“ říká MUDr. Filip Rob, primář Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK.

A jaké další rady pro pacienty mají přední čeští odborníci na psoriázu? Poslechněte si je v závěrečné části celé talkshow Lupénka načisto.

S biologickou léčbou psoriázy můžete zdolat nejvyšší hory světa, není ale pro každého. Je třeba se ptát
< Zpět

Hlavní partneři SPAE ČR

Partneři SPAE ČR