Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků

Psoriáza bere v žebříčku dopadů na kvalitu života pacientů druhé místo

Psoriatická artritida. O jaký typ psoriázy se jedná? Jak ji rozpoznat? Co psoriáza dělá s psychikou? A s jakými stereotypy se pacienti s lupénkou setkávají? U kulatého stolu talkshow Lupénka načisto o těchto tématech hovoří MUDr. Darina Zelenková, vedoucí lékařka soukromé kliniky dclinic, MUDr. Filip Rob, Ph.D., primář Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce a také členka výboru pacientské organizace SPAE ČR Gabriela Doleželová.

S psoriatickou artritidou velmi úzce souvisí i psoriáza nehtů. „Pokud má pacient postižení nehtů, je to pro nás signál, že může mít lupénkou také zasažené klouby,“ říká MUDr. Darina Zelenková z dermatologické kliniky dclinic. „V případě postižení kloubu lupénkou může dojít až k jeho absolutnímu poškození a dysfunkčnosti,“ doplňuje Zelenková. Ačkoli předejít psoriatické artritidě nejde, jde jí ovšem včas rozpoznat. Bolest kloubů je podle ní také ten nejzásadnější faktor, při kterém by kožní lékař měl zpozornět a pacienta nasměrovat do revmatologické ordinace.

Vyrovnávání se s lupénkou není jednoduché, ať už se jedná o jakoukoli formu. Jak podotýká moderátor Jiří Václavek, lupénka má, hned po depresi, vůbec největší dopady na kvalitu života pacienta. „Zvláště pro mladé dámy může mít i malé postižení velmi výrazný vliv. Na druhou stranu můžete mít pacienty (většinou pány), které to tolik netrápí, a i při větším postižení jsou s tímto onemocněním schopni žít,“ komentuje tyto genderové rozdíly MUDr. Filip Rob, primář Dermatovenerologické kliniky 2. LF UK. Dále také zmiňuje, jak nesmírnou psychickou zátěž představuje lupénka pro dětské pacienty. U 10 % pacientů se psoriáza objeví do 10 let.  

Svou zkušenost s přímým dopadem na život rodiny, jejíž součástí je psoriatik, popsala Gabriela Doleželová z naší pacientské organizace. Poslechněte si tento příběh ve videu.

Psoriáza bere v žebříčku dopadů na kvalitu života pacientů druhé místo
< Zpět

Hlavní partneři SPAE ČR

Partneři SPAE ČR