Spolek psoriatiků a atopických ekzematiků

Pro stromy často nevidíme les, říká o projevech lupénky docentka Arenbergerová

Jaké jsou příznaky lupénky? A jak vyvrátit mýtus, že lupénka je infekční onemocnění? V této úvodní části talk show se doc. MUDr. Monika Arenbergerová, Ph.D., lékařka Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, zabývá různými formami lupénky neboli psoriázy. Kromě jednotlivých fyzických projevů popisuje také to, jaký vliv na kvalitu života pacienta má psoriáza ve srovnání s jinými onemocněními.

Jako ilustrace toho, jakým typem onemocnění lupénka je, posloužila moderátorovi Jiřímu Václavkovi zeď pražského Loftu Bubny, kde talkshow Lupénka načisto, vzniklá k příležitosti Světového dne psoriázy, probíhala. Přirovnáním industriálního, oprýskaného vzhledu zdi k pacientově kůži tak otevřel otázku projevů lupénky. „Myslím, že výběr prostoru je velmi přiléhavý, protože ta zeď za námi opravdu může evokovat psoriatickou kůži. Je taková omšelá, zašupená, ale na druhou stranu naproti vidíte takovou svěží, lesklou stěnu, díky které si můžeme připomenout ten stav před a po léčbě,“ doplnila Arenbergerová. Optikou laika je totiž lupénka považována výhradně za onemocnění kůže. Toto tvrzení je však podle Moniky Arenbergerové už dávno překonané. „Na psoriáze se podílí zejména zánět a ten zánět může postihovat nejenom kůži, ale i další orgány nebo orgánové systémy,“ doplňuje.

Toto chronické zánětlivé onemocnění postihuje 125 miliónů lidí na celém světě, přičemž v Česku s nemocí bojuje přibližně 250 000 pacientů. Nejčastější komorbiditou, přidruženým onemocněním, je psoriatická artritida, tedy stav, kdy lupénka postihne i klouby. „Tu vídáme zhruba u čtvrtiny našich pacientů,“ pokračuje Arenbergerová. Co považuje za velmi důležité zmínit je fakt, že psoriáza opravdu není infekční onemocnění, na rozdíl od jiných hnisavých onemocnění kůže, které se také v dermatologických ordinacích vyskytují. „Lidé by totiž měli vědět, že se od psoriatika ani šupinami, ale ani blízkým kontaktem prostě nemůžou nakazit,“ shrnuje Monika Arenbergerová.

A jak šupinky na kůži vlastně vůbec vznikají? A s jakými různými typy psoriázy se můžeme setkat? Podívejte se na celé video.

Pro stromy často nevidíme les, říká o projevech lupénky docentka Arenbergerová
< Zpět

Hlavní partneři SPAE ČR

Partneři SPAE ČR